Eszméletlen, de kielégítő légzéssel rendelkező betegeket stabil oldalfekvés helyzetbe kell hozni.
A következő lépések és képek bemutatják, hogy fekvő helyzetből a beteg hogyan fordítható át stabil oldalfekvésbe:
- Fordítsd a beteget hanyatt, nyújtsd ki mindkét lábát! Térdelj az áldozat mellé, majd a hozzád közelebb eső kezét helyezzed a testre merőlegesen kifelé, a könyököt hajlítsd be, a tenyér felfelé nézzen!
- A másik keze keresztben a mellkason, a kézhát érjen az arcához! A tenyerét tartsd itt az átfordítás alatt!
- Szabad kezeddel a távolabbi lábát térdnél behajlítva húzd fel úgy, hogy a talp a talajra feküdjön! Az egyik kezed maradjon az arcánál, a másik kezeddel a térdénél (combjánál) fogva óvatosan fordítsd át!
- Átfordítás után: A lábakat helyezd el a képen látható módon, azaz felül lévő végtag csípőízületnél és térdnél is derékszögben legyen behajlítva. Az arc alatti tenyeret igazítsd úgy, hogy a fej kissé hátra és kissé lefelé legyen! A beteget lehetőleg ne hagyd magára, ellenőrizd továbbra is folyamatosan a légzését!
A stabil oldalfekvés testhelyzet megakadályozza, hogy a nyelv elzárja a légutakat. A fej alacsonyabban helyezkedik el, így lehetővé teszi, hogy a nyál, hányadék elhagyja a szájat, hányáskor a testhelyzet csökkenti a gyomortartalom belégzésének az esélyét.
A stabil oldalfekvésbe helyezés előtt a szemüveget érdemes levenni, a nagy tárgyakat a ruházat zsebeiből kivenni. (A későbbi félreértések elkerülése érdekében legyen tanú, és vigyázz arra, hogy amit kiveszel a zsebéből, az ne vesszen el.)
Stabil oldalfekvést kizáró sérülések: combcsonttörés, medencetörés, súlyos mellkasi sérülés (sorozat-bordatörés), nyílt hasi sérülés, gerinctörés.Ezekkel a sérülésekkel nem szabad stabil oldalfekvésbe fordítani a beteget!
Az alul lévő kéz túlzott nyomása miatt 30 percenként a beteget fordítsd át a másik oldalára!
A cikkben felhasznált képek az European Resuscitation Council, http://www.erc.edu címen található oldaláról származnak.