2009.04.09 és 11-i túra beszámolója Vidrától.
Szépen kitavaszodott. Munkahelyi dolgok miatt úgy jött össze, hogy lett egy szabad hétköznapunk Csárlival. A Mecsó is jött volna, de nagy sajnálatomra végül is az utolsó pillanatban mégis le kellett mondania a túrát a munkája miatt. Velünk tartott még szárazföldi biztosításnak Krisztián is. Így hárman indultunk el április 9-én Szlovéniába a Savinja folyóra túrázni.
A szép tavaszi időjárásnak köszönhetően a környező folyókban mindenhol szép vízállással kényeztetett minket a természet, a Savinja vízállása Nazarje 107 cm volt. A közepes víz 100 cm, a HW 120 cm, úgyhogy ez tényleg jó víznek mondható. A Csárli az újdonsült Riot Sniper step creek kajakjával jött, én pedig a Wavesport EZG játékhajómmal.
Mivel Csárli még nem evezte ezt a folyót, így felfelé meglestünk kedvcsinálónak pár jellegzetes helyet.
Megnéztük a Tevás hengert a hídnál. A képen pont azt mutatjuk, hogy ekkora víznél erős WW IV-es.
Két személyes csapatunk felkészültsége még nem tette lehetővé, hogy a felső WW III-IV-es (V-ös) részt ketten evezzük, de partról azért meglestük. Jónak tűnt, az ötösnek emlegetett hely kivételével sokkal nem lett nehezebb a magas víz ellenére sem, mint normál víznél.
Megszakértettük a csak Ötös zúgónak nevezett részt is.
A következő kép bal szélén látható „kavicsdarabok”-sziklák szakadtak le a hegyről. Ez pont az ötös helynél van a zúgó végénél. A régi szalagkorlátot persze vitte magával a kőomlás, lent van a folyó partján.
Az ötös hely alatti gátnál megreggeliztünk a savinja-i vérkutya társaságában, majd miután kiszabadítottam magam a vízhatlan zsákom rabságából átöltöztünk az evezésre.
Aztán indult a móka. Alacsony víznél nem lett volna különösebben nehéz Csárlinak se, így azonban a víz elég nehezen kezelhető volt neki. Ez meglátszott az úszások számán is. Ha jól emlékszem a napot 5 úszással teljesítette, ami azonban neki mindenképpen jó eredmény. Főleg azért, mert nem szállt ki, és a távot végig teljesítette. Képet én vízen nem sokat készítettem, mert Csárlinak próbáltam tanítgatni azokat az elméleti és technikai dolgokat, amire csak lehetőségünk volt. Amellett, hogy nagyon jól éreztük magunkat a vízen, nagyon hasznos volt a nap a sok gyakorlás miatt.
Pár pillanatkép a folyóról:
Ennél a gátnál a folyó jobb partja mellett és a bal oldali betonfalak között is le lehet csúszni. A gátat Csárli nem választotta, én abba is belekóstoltam.
Ez itt az a gát. Az ott egy evezőtoll és a fejem. A test többi része a habok alá merült a 196 literes sárga kajakkal együtt. „Lá-lá-lá…We all live in a yellow submarine, yellow submarine, yellow submarine. lá-lá-lá…”
Aztán megízleltük a jobb oldali ugratót is:
Innen csak pár evezőcsapásra és egységnyi úszásra volt a Tevás hely. Itt lehoztam mindkét hajónkat.
Aztán következett a Prodnik gátja meglepően erős hengerrel alatta:
Innen a szakasz technikai szempontból kb. egy teljes szintet csökken, a táj azonban továbbra is csodaszép:
Ezen a szakaszon van egy olyan gát, amit szerintem nem érdemes ugrani, mert meglepően kemény és bokatörő dolgok vannak a gát alatt a habok helyett. Eddig mindig a bal part mellett emeltünk át, most meglestük a jobb szélét. Ha még lenne pluszban 30 cm, akkor evezhető lenne a jobb szélén. Ezentúl ezen a felén, a jobb part mellett fogok átemelni, könnyebb.
A szakasz legvégén pedig a legmagasabb gát, ami ekkora víznél ugorható.
Az egész napi teljesítménye elismeréseként Csárli az ajándék pólóban:
Útközben bementünk az első benzinkútra kávézni. A kévé is szuper volt, a felszolgáló lány melleibe meg mindhárman szerelmesek lettünk.
Hazafelé jól elbeszélgettünk.
Nagyon jó túra volt.
Repeta nap
Rá két napra, húsvét előtti szombaton a szombathelyi vadvízi kajakosok kétharmadával visszamentem újra evezni egyet a Savijnára. A víz jelentősen visszahúzódott, vízmérce szerint 10 cm-t, nekem többnek tűnt, a felső szakasz kivételével sehol nem éreztem erősnek a vizet játékhajóval sem.
A nap folyamán fotós kajakosnak éreztem magam, mert bár másnál is volt masina, a fáradtságot csak én vettem, hogy a túrát fotókkal dokumentáljam. Pedig az emlékek hosszú távú mentése jó dolog. Így sajnos nem tudom megmutatni, hogy milyen szép is voltam.
A szokásos hajnali 4 órai indulás helyett ezúttal jó két órával később történt minden. Lentiben találkoztunk, innen az én mikrobuszommal mentünk tovább, mert csak azon volt autópálya-matrica. Itt láttam meg András új kajakját, amit úgy kivarrt Adidas meg Teva matricákkal, hogy hirtelen azt hittem, hogy az Adidas Sickline-ra megyünk.
Na szóval, kispuriztunk Luce-be. Feldobott ötletemet, hogy talán ne a város főterén öltözzünk át a bennszülöttek előtt, mert talán szombat reggel nem kíváncsiak a csupasz seggünkre, leszavazták a srácok. A Gábor a transzfert stoppal rekordidő alatt megoldotta, minden elismerésem neki! Köszi!
A Gábor a böszmével jött (Bliss Stick Mystic 276 l), az András az új szerzeménnyel (Bliss Stick Scud 248 l). A Scud-ot én még nem eveztem, eddig vízen igazán csak kétszer láttam. Nekem nagyon tetszik, jellegre (űrtartalom, hossz) hasonló szerintem az én Riot Sniper-emhez, ez talán még jobb is. Az biztos, hogy előny a Scud-nál, hogy fel van húzva az orra. Én a túrára a Wavesport játékhajómmal mentem (EZG 50).
A felső katarakt nekem azért erős volt, észnél kellett lennem, hogy a víz ne egyen meg a pici hajóval. Mindenesetre azt most már tudom, hogy az ötös hely kivételével jó víznél is evezhető még az én középszintű kajakos tudásommal, kis űrtartalmú kajakkal is.
Az ötös helyet én úgy ítéltem meg, hogy nekem 200 liter alatt nem kell eveznem még, úgyhogy én nem hősködtem, hanem azt átemeltem. Nagy hajóval nagy slunggal le lehet durrantani a fehér habban középen, jó vonalon evezni se nagyon kell, lapáttámasz és lehoz a víz. Rossz vonalon persze nagyon nagyot lehet itt úszni.
A fiúk evezték, íme két kép róluk:
Az ötös hely alatt a folyó nagy hajóval már nem volt túl játékos, örültem, hogy nem a nagy hajómat hoztam. A lecsökkent, de így is közepes víz nehézség alapján Salza szintű volt kb.
Az ötös hely alatti ipari vizes csatornánál lévő gátat átemeltük ezúttal balról, majd nem kissé paraszt módon átmasíroztunk valakinek az udvarán. Jobb lett volna tisztelni az ott lakók magánszféráját. Ismét csak szerintem.
Találkoztunk a vízen kajakosokkal is. Három srác ment szlalomkajakkal, ott bohóckodtak az ötös zúgóban, nagyon ügyesek voltak. Illetve volt még kettő idősebb hobbikajakos, a tipikus oldschool stílus képviselői. Nagyobb társaságra számítottam.
Néhány kép az útról:
A Prodnik-i utolsó gát. Itt azért a víz megmutatta, hogy ő az úr. Először jöttem én, majd az András közvetlenül utánam. Elnagyképűsködte, szándékosan oldalról beleugrott a hengerbe. A henger befordította, próbált eszkimózni, közben meg jött már a Gábor. Lentről mutattam, hogy menjen odébb, sikerült is neki, különben pont a hengerben eszkimózni próbáló Andrásra esett volna. Evező el, levegő elfogy, András ki. Andrást hamar elengedte, de a hajót azért behúzta a közepébe és egy kicsit megcibálta. A Gábor kajakkal elment le a Scudért, mi addig Andrással vártuk, hogy hátha kidobja az evezőt. Nem dobta. A nagy várakozásban vettük észre, hogy a hengerben néha kibukkan egy ág. Innentől kezdve tudtuk, hogy a gát alatt van egy elakadt fa, az tartja fogva az evezőt.
András kitalálta, hogy beúszik érte. Nincs is jobb, mint egy elakadt fával fűszerezett hengerben fetrengeni. Ez nem jött össze, de sokkkal okosabb dolog az se volt, hogy utána hajóval ment be megnézni a nagy fehér semmit (vagyis habot).
Az eltűnésétől számítva egyetlenszer sem jelent meg az evező a víz felett, aztán egyszer csak kidobta az evezőt a henger.
Az esetről a tanulságot remélhetőleg mindenki levonta.
Öltözés és spuri haza. Ennyi volt. Nagy nyomot nem hagyott bennem ez a második nap. Olyan volt, mint a vízállás. Közepes.
Vidra