Ez a folyóleírás és képgyűjtemény 2001 nyara után készült, így a képek és a szöveges tartalom is ma már elavult, de kár lenne veszni hagyni, a Rába folyót ismerők és szeretők biztosan érdekesnek fogják találni ezt a cikket. A Rába folyó aktuális leírását a folyóleírások között találod meg.
Rába leírás vízitúrazóknak 2001.
A leírás célja, hogy a Rábán vízitúrázók lehetőleg minden információt megkapjanak a folyóról és a táborhelyekről, amire szükségük lehet. Az leírással kapcsolatos észrevételeket szívesen fogadom. A tévedésekért, elírásokért, túrázás közbeni eseményekért semmilyen felelősséget nem vállalunk!
A leírást készítette: Kele Attila
A fényképet és a jegyzetelést készítette: Kele Attila, Majzik Bernadett, Bártfai Zsombor.
www.vidra-vizitura.hu
Szentgotthárd
201.7 fkm
Ideális túra-kiinduló pont. Megközelítése autóval, vagy vonattal lehetséges a legkönnyebben. Táborhely a Széchenyi Általános iskola udvarán van. (A táborhely megközelítése a vonat állomásról: balra elindulsz, első kereszteződésnél jobbra, utca végén balra, átmész a hídon, balra fordulsz, kb. 100 m után bal oldalon ott lesz az iskola.) Az iskola előtti zöld területen TILOS a táborozás! Az iskola udvarán hátul van a kijelölt táborhely. Nagyobb csoport esetén jelentkezzetek be! A táborhely területén wc, parkoló, meleg vizes zuhany talalható. A 2000-es árak: táborhely – 250 Ft+Áfa / fő, zuhany: 100 Ft / 2 perc. A településen éttermek, éjjel-nappali bolt is van.
Címek, telefonszámok:
Széchenyi István Általános Iskola:
9970 Szentgotthárd, Füzesi u. 7. Pf.: 46
szechi@elender.hu
Huszár Gábor Igazgató – 94/554138, 20/9814119
Gazdasági vezető – 94/554139, 20/3445810)
Hármashatás Étterem
Mártírok u. 1.
94/380153
(Az iskolától balra, a templom után a kettes körforgalomnál.)
Rézi Hotel Restaurant
Mártírok u. 5/a
94/380797
(Az iskolától balra, a templom után a kettes körforgalomnáljobbra kb. 80 m. Ha továbbmész kb. 100 m-t, akkor odaérsz az éjjel-nappalihoz.)
A szentgotthárdi táborhely az iskolában.
A szentgotthárdi táborhely a partról. A fa mellett balra a fürdő bejárata. Ezen a helyen lehet könnyen lepakolni a kenukat a trailerről.
A szentgotthárdi híd.
Ezt látod induláskor Szentgotthárdon. A bal oldali kavicspad csak kis víznél látszik ki.
A hídtól párszáz méterre beérsz egy hosszabb, nagyjából egyenes szakaszra (ez van a képen). A folyó felett átívelő villanyvezeték előtt 100 m-re kis víznél húzódj be a bal part mellé, a fák alá, különben fennakadsz.
Jobb parton kavicspad, kavicskitermelés. Autólejárat. Itt kell felkötni a nadrágokat, én úgy szoktam mondani, hogy a következő kanyarral kezdődik a Rába…
Ez a következő kanyar… Átlagos vízállásnál a bal part mellett lehet csak elmenni. A bal parthoz nyomó víz a figyelmetlen túrázókat be szokta vinni a part menti bokrosba…
Felszálló kacsa.
Figyelem! Jön egy bal kanyar (a bal part mellett nagy kövek!), utána következő kanyart a vízitúrázók „Halál-kanyar”-nak nevezik. Nem véletlenül…
A Halál-kanyar.
A kanyarban a jobb oldalon nagy kavicspad (ahol a fénykép készült). Ideális kiszállóhely azoknak, akik nem akarják bevállalni. Aki bevállalja, azok a jobb szélén menjenek. A közepén csak kajakkal érdemes lemenni, mert könnyen begyűrheti a kenut a fa alá.
A kavicspadról ez a folytatás tárul a túrázók szeme elé kis vízállásnál.
Itt éppen van egy fa a vízben, jövőre már biztosan nem lesz ott. A következő hely is okozhat problémát. Emiatt két éehetőséged van: bal oldalon maradsz, és kiszállsz a kavicspadon, hogy a part mellett levezesd a hajót, vagy a jobb oldalon mész, és ezt teszed:
Na ugye? Nem is olyan nehéz dolog ez…
Ha egy ember egyedül lehozza a 6 m-es kenut, akkor nektek csak nem okoz problémát… Ami igazán nehéz ebben a helyben: jó helyen kell bemenned, hogy legyen időd kihozni a kenut a jobb oldalhoz nyomó áramlatból, a másik meg az, hogy gyakran csinál a folyó egy kis rőzsegátat kb. a kép közepére. Nagy vízállásnál ezen a helyen a bal oldali ágon is le lehet jönni. Abban az ágban általában nincs víz.
A kanyar utáni helyet én csak öbölnek hívom. Igazán nincs benne érdekes, csak amiatt említem meg, mert nincs mindenhol elég víz. Mehetsz a közepén a fakupacok között, a bal szélén, vagy közvetlenül a jobb oldalon.
Az öböl utáni kanyar amilyen szép. olyan aljas lehet. A jobb oldali szemétkupac mellé, rosszabb esetben alá előszeretettel viszi be a víz a túrázókat. Aki nem biztos a dolgában az a bal oldalon a kavicspadnál inkább száljon ki a kenuból, és vezesse le a kenut a partról…
Néhány kanyarral lejjebb a jobb parton kavicskitermelés. Ha nagyon meleg van, csobbanj néhányat itt, elég mély a víz. (Figyelem a folyóba való ugrálás veszélyes! Mindig győződjetek meg arról, hogy nincs semmi akadály a víz alatt!)
Ezt a helyet messziről is megismered, mert a kanyarnak a jobb oldala (itt most a kép közepén van) hatalmas betontömbökkel van teleszórva. A kanyar előtt általában a jobb oldalon a nagy fatuskó mellett jobbra lehet elmenni, mart máshol kicsi a víz. Figyelj nagyon, mert más fatuskók is vannak a vízben. Sok kenu sérül ezen a helyen.
A kanyar alatt 20 m-re kis víznél ennyi helyed van, hogy elférj… Valójában ez egy sziget amin állok, de a jobb ág szinte mindig járhatatlan, mert eltorlaszolja a Rába. Kb. itt vagy félúton Szentgotthárd és Csörötnek között.
Ez a kép az előző alatt 20 m-rel készült. Elég magas a part, és elég mély a víz, hogy az igazán bátrak beleugorjanak a vízbe..
Kavicskitermelés.
Magasles a bal parton.
A magasles alatt parszáz méterre van a jobb parton Magyarlak (195 fkm).
A csörötneki-zúgó előtti kanyar. Figyelj, mert a víz be akar vinni a bal oldali bokrosba!
Csörötneki zúgó. A kép nem adja vissza, de ez a szakasz iszonyatos mennyiségű kővel van tele. Óvatosan kell ezen a részen lemenni, mert a kövek nem kímélik a kenuk alját.
A zúgó után jobb kanyar. Itt volt régen a csörötneki átemelés.
Egy kis izgalom Csörötnek előtt. A kép jobb oldalán a fák között a csörötneki táborhely.
A csörötneki táborhely. Mi soha nem táboroztunk itt, és nem is fogunk…
Csörötnek
189,9 fkm
A képen a híd látható. A híddal van egy kis probléma: a híd alja tele van szemetelve beton és acéldarabokkal. Kis víznél a jobb oldali hídláb mellett jobbra menj el!
A teleszemetelt Csörötneki híd alacsony vízállásnál.
A híd jobb oldalli lába mellett el tudsz menni anélkül, hogy sérülne a kenu alja. A híd után a bal prton ideális pihenőhely. Ha továbbmentek maradjatok a jobb oldalon, arra mélyebb a víz.
100 m-re a híd alatt áll ez a fatönk a vízben a jobb part mellett. Figyelj rá, mert magasabb víznél nem látszik ki.
Csörötnek alatti egyenes szakaszon 50-70 m-enként a Rába a túrázókat a jobb part melletti bokrosba tolja ha nem figyelsz.
És néha fel is borítja…
BigFunLengő Csörötnek alatt 5 km-re.
Rábagyarmat előtt kb 1,5 km-re. Egy bal kanyar, utána két kis sziget (kettő közt menj!), sziget után bal oldalon borulás veszélyes bokor.
Itt kettéágazik a folyó. Bal ágon kell továbbhaladni.
A kettéágazás után hamarosan kis sziget, jobb oldali ág járható. Ezután közvetlenül van a rábagyarmatiak kedvelt fürdőhelye (képen). A bal oldali magas fán ugrálóhely. Ez csak amiatt lehet fontos, mivel előszeretettel bombáznak a kenuk mellé pár centiméterrel.
Ha ezt látod, akkor kb. 300-400 méterre vagy a Rábagyarmati hídtól. Balos kanyar, a kanyar jobb oldalán kősarkantyúk. Nem túl nehéz, de azért ne kenődj fel rá!
A sarkantyúk alatt 30 m-re vár ez a megpróbáltatás a túrázókra. Látható, hogy ez a kép folyáriránnyal szemben készült. A bal part mellett lehet elhaladni, a part széle végig kövekkel van kirakva, emiatt ha túl közel merészkedsz könnyen sérülhet a kenud.
Rábagyarmati híd. 182,6 fkm
Rábagyarmati híd. 182,6 fkm
A híd előtt maradj a bal szélén. Ott mélyebb a víz. A település a jobb parton van párszáz méterre.
A Rábagyarmati táborhely a híd alatt 200m-re.
A Rábagyarmati táborhely a híd alatt 200m-re. Wc, kút, tábori zuhanyzó található itt. A táborhelyért fizetni kell.
Információ:
Huszár Ferenc
Tel.: 20/4579901
email: HuszarF@altisk-mlak.Sulinet.hu
Rábagyarmat alatt kb. 4 km-re. A bal parton Gasztony nevű település, itt csak azt látni, hogy kavicsos part, jobb parton egy nagy fa van egyedül. Középen sziget. A bal ágon a fák között át lehet evezni. Amikor kiérsz a folyosón, akkor vagy menj nagyon balra, vagy jobbra, mert középen fennakadsz.
Az előző képen látható sziget alatt 200 m-re van ez a gyönyörű jobbos kanyar.
Hát igen. Ilyenen nem szabad meglepődni a Rábán. Akármikor előfordulhat, hogy beleszakad egy fa a vízbe, és teljesen elzárja az utat. A teendő gondolom egyértelmű.
Ha ezt látod: jobb parton magasles, alatta a vízben hídlábmaradványok, és már sötétedik, akkor húzz bele, mert még 7 km innnen Csákánydoroszló.
Jobb parton esőbeálló, Ivánc nevű település vonalában. Kb. 4 km Csákánydoroszló.
Bal parton mólók, nyaralók a balos kanyar előtt. 2.5 km Csákánydoroszló.
Jobb oldalon nyaraló a parton.
Innen már nincs messze Csákánydoroszló. A folyó balra kanyarodik, nagyjából egyenes szakasz után lesz egy nagy jobbos kanyar, ami előtt középen kavicspad van (bal ágon mélyen lelógó faágak, jobb ágon kis víznél nagyon parthoz nyomó áramlat). A kanyar után öbölszerű rész, és nemsokára meg lehet pillantani a hidat.
A Csákánydoroszlói híd
169,0 fkm
A Csákánydoroszlói híd
169,0 fkm
A Csákánydoroszlói Campus Camping táborhely kikötője a híd alatt a bal parton kb. 150 m-re. A táborhely a kikötő felett a parton 50 m-re van.
A Csákánydoroszlói Campus Camping táborhely bejárata.
Az egyik legjobb fizetős táborhely a Rábán. Hatalmas nagy terület, egyszer 150-en voltunk itt, mégse volt zsúfolt. A táborhelyen tábori wc, tábori zuhany, kút (ivóvizet hoz Feri bácsi a faluból, abból igyatok), tűzrakóhelyek. A házban is lehet aludni ágyban, párnák közt egy kis felárért. A kép közepén Feri bácsi áll, ő a táborhely gondnoka. A település a táborhelytől kb. 1 km-re van (elindulsz a földúton a híd felé, az aszfaltozott útnál jobbra fordulsz.)
Információk:
Gondnok:
Pintér Ferenc
Csákánydoroszló
Petőfi u. 28.
94/442-549
Tulajdonos:
Samu
20/9569-402
ksamu@elender.hu
A csákánydoroszlói benzinkút.
A csákánydoroszlói benzinkút. Megközelítése: a település főutcájának a táborhelytől távolabb eső végén van. Ami a főútcán még érdekes lehet: a főúton ahogy jössz, a templommal szemben van egy bolt, a templom után jobbra bent a temetőnél van egy csap, a főút közepén bal oldalon újabb bolt, vele szmben van a gyógyszertár. A főút végén a benzinkútnál is van egy bolt, ami sokáig nyitva van. A benzinkúti bolt éjjel-nappal nyitva tart, de nem minden kapható (pl. pékáru). A benzinkútnál van kettő büfé, ahol a képen a kocsink van, ott reggelizni, vacsorázni is tudtok.
A csákánydoroszlói Kati Vendéglő a benzinkúttal szemben van pontosan. Vacsorázni ideális hely. Az árak elfogadhatóak. Időben érjetek oda, mert fél 10 után nincs meleg étel.
Csákánydoroszló híd után párszáz méterre villanyvezeték a folyó felett. Az utána következő hosszú, egyenes szakasz közepén a bal parton a Vörös Patak torkolata (képen). 2 km-t tettél meg Csákánydoroszlótól. Nem sokkal ezután a bal parton pihenőhely BigFunLengővel (csak magas vízállásnál elég mély a víz az ugráláshoz).
Ha a bal parton ezt a száraz fát látod, akkor figyeljetek, mert kb. 200 m múlva odaérsz a szigethez.
Ez az a sziget, amiről az előbb beszéltem. Alapesetben a bal ágon kellene menni, de a bal ág szinte mindig el van torlaszolva, mint most is, és arra nem lehet elhaladni, mivel ahol ki kellene szállni amíg átemeled a kenut, ott túl mély a víz. Ha el van torlaszolva, akkor a sziget mellett a jobb ágon menjetek. Annyi víz nem szokott benne lenni, hogy le is lehessen evezni, de annyi szinte mindig van, hogy a kenut nem kell emelni, elég ha kiszállsz, és le tudod csorgatni.
Ezt látod a sziget végénél, ha a jobb part mellett állsz. A jobb oldali bokor mögött a jobb part felé kellene elhaladnod, mert arra megy a víz, de figyelj oda, mert a vízben itt el szoktak akadni a fák, és elég gyakran szokott itt borulás történni.
A sziget alatt kb 400 m-rel volt a vízben ez a fél kenu.
A kép érdekessége az, hogy a fát ami a parton van a víz tette fel ide, tehát olyan magas is szokott lenni magas vízállásnál.
Egy jobbos kanyarnál láthatod ezt. A bal parton kis házak vannak. Kántor kutya gazdájának is itt volt nyaralója. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a kanyar belső ívén, közvetlenül a part mellett két hatalmas betontömb van a vízben. Ezen a képen is kilátszik a sarka. Ha kicsit magasabb a víz már nem látható, emiatt inkább hagyj 3 m-t a part és a kenu mellett. Csákány alatt 4 km-re vagy.
Ez a kép a kanyar alatt készült 150 m-rel.
Ha megálltok ugrálni, és fürdeni, akkor itt érdemes. Innen gyalogolj vissza 20 m-t, ott a legmélyebb a víz (előző kép).
A képen látható helyen is szoktak borulni a túrázóim. A helyet könnyű megismerni előtte kb. 50 m-re a bal parton van egy fürdőhely, ahol nagy facölöpök vannak a parton. Ezen a helyen is egy kis sziget van, aminek a jobb oldalát látod. Ezen a jobb ágon kellene lemenned úgy, hogy ne kenjen neki az ág jobb oldalán a fakupacnak. Csákány alatt 7 km-re vagy.
A rőzsegát előtt 3 km-re a bal part mellett a vízben lesz egy nagy acéloszlop, ami a magassága miatt mindig kilátszik a vízből. Ezalatt majdnem egy km-re a bal parton van egy színes tetejű ház, amiben méhek vannak. Innnen már általában érezhető a körmendi rőzsegát hatása, a víz mintha állna.
A Körmendi előtti vasúti híd. Ezalatt van 180 m-re a rőzsagát. A vasúti hídról is szoktak ugrálni a srácok.
A Körmendi rőzsegát. Ez a zsilip van a jobb oldalon. Ez az ipari víz, ez megy az erőműhöz. Tilos rajta hajózni!
157,0 fkm
A Körmendi rőzsegát. Ez maga a rőzsegát. A bal oldalon található. Ahol a srác áll a képen kb. ott a legkönnyebb kiszedni a kenukat. Itt át kell emelni. Esetleg ha tényleg nagyon nagy víz van a Rábán, és a víz átbukik a gát felett le lehet menni rajta.
Átemelés a Körmendi rőzsegátnál. Véleményem szerint a képen látható módon érdemes kivenni a vízből a kenukat. Így nem sérül az alja. Ketten beleállnak a vízbe, és kiadjak a parton állóknak.
Elindulsz a ház felé…
… a ház mellett két lejárat is van, választhatsz, és ott vízre tehetitek a kenut. A víz hirtelen mélyül, és tele van facölöpökkel. A kis szigeten érdemes megállni pihenni egyet. Ha csak Körmendig mentek, akkor nem, mert innét a Körmendi táborhely 1,5 fkm.
A bal parton a rőzsegát és a sziget között van a Pinka torkolata. Ha kevés víz van a Rábán, akkor a sziget után kb. 150 m-en lehet, hogy ki kell szállnotok, de utána mar lesz elég víz.
A sziget után kb. 700 m-re a jobb parton van a Körmendi Erőmű. Itt folyik vissza a rőzsegátnál elvont ipari víz.
A Körmendi Táborhely kikötője. A képen latható, hogy a kenukat kiszedni nem is olyan egyszerű.
A Körmendi Híd. A kép bal oldalán a kikötő. 155,4 fkm
A Körmendi Táborhely. A táborhelyen vízcsap, tűzrakóhely, wc, ha a folyással szemben elindulsz a part menti úton, akkor kb. 300 m-re a az út mellett a bal oldalon találsz egy tábori zuhanyzót a strandon. A településen minden utánpótlási lehetőség adott.
Ha a táborhelyről a töltésen elindulsz a híd felé, akkor pont a Halászcsárdához érkezel.
A táborhelyről való enlindulásnál a jobb part melletti, mélyebb víznél érdemes menni, a híd jobb oldali, vízben álló lábát is jobbról érdemes venni. A jobb prton 150 m-re a hídtól van a Körmendi vízállásmerő állomás. Az enyhe jobbos kanyar után következik a 154,6 fkm-nél lévő közúti híd, amikor Csákányból Molnaszecsődig megyünk, én ezt szoktam a táv felének venni.
A híd alatt kb. 400 m-re villanybezeték a folyó felett. Utána van egy kanyar, és ezután lesz egy sziget, aminek a bal ágában nagyon ritkán van csak víz. A baé part mellett valamilyen víz befolyik egy csőből. Nem tudom mi, de feltűnően habos ahhoz, hogy esővíz elvezető csatorna legyen… A sziget jobb oldalán lehet elhaladni.
Közvetlenül ezután a jobb parton lévő régi malom épülettel egy vonalban lévő helyen is sokan meg szoktak borulni. Itt is van egy villanyvezeték.
A 1,5 km-re Körmendtől lévő lerobbant építményt a fán én csak Tarzan háznak hívom..
Ha a balos kanyar végén ezt a nagy, kiszáradt fát látod a képen, akkor tedd el a fényképezőgéped a hordóba…
Ez a kép az előző után nemsokkal készült. A jobb part mellett kavicspad, középre rőzsegátat szokott ide építeni a folyó. Az elhaladás a rőzsegát bal oldalán lenne ideális, mivel a sodorvonal is arra megy. Viszont a rőzsegát és a bal part közötti részt néha a Rába eltorlaszolja, és ezt nem lehet belátni előre, de számítani kell rá. Borulós hely.
Ha választanom kellene a Rábán egy helyet, ami számomra a legtöbbet jelenti, akkor én ezt a helyet választanám. Dorina kanyar A kedvenc helyem. Az előző képen látható kanyar alatt van közvetlenül. Nem olyan könnyű hely, mint amilyennek látszik…
Hát igen.. Dorina nem viccel…
Aki túljutott a Dorinán ebben a látványban gyönyörködhet. A Dorina kanyarban gyakori a borulás, utánna lesz egy balos kanyar közvetlenül, a kanyar után kavicspad a folyó közepén. Itt bevárhatjátok azokat, akiknek nem sikerült borulás nélkül lejönni a Dorinán.
Bal parton régi malom a bal parton Molnaszecsődtől kb. 7 km-re.
Kicsit lejjebb sziget. Jobb ágon tudsz lemenni, a bal ágon csak nagy víznél van elegendő vízmélység.
A bal parton jellegzetes pecás-kunyhó Szecsődtől 6,5 km-re.
A bal parton egymás után több hétvégi ház is van.
A jobb oldalon látható jellegzetes fával szemben, a másik parton autólejárat, a parton táborozásra alkalmas terület.
Molnaszecsőd előtt kb. 3,5 km-re a bal parton lehet látni egy „magánterület, kikötni tilos” táblát.
A Molnaszecsőd előtti hosszú egyenes szakasz előtti kanyar. Innen már nincs messze Molnaszecsőd. Könnyű megismerni. A kép jobb oldalán a magas part alatt mély a víz, jó ugráló és fürdőhely. (A Rába csinál egy hatalmas hurkot, a huroknak itt van a vége. Ha elindulnál a bal partra merőlegesen pár száz méter után újra a Rábánál találnád magad..)
A Molnaszecsőd előtti hosszabb, nagyjából egyenes szakasz. Az egyenes közepén a bal parton kitisztított terület a fák között.
A folyó közepén sziget, csak a jobb ág járható. Ez már Molnaszecsőd.
A sziget utani kanyarban a bal perton fenyők vannak. Ha tovabbmész 50 m-t, akkor látod ezt. Innét már látszik a híd.
A Molnaszecsődi híd 142,2 fkm
A kikötő közvetlenül a híd után van a bal parton.
A Molnaszecsődi táborhely a vízről.
A Molnaszecsődi táborhely a hídról.
A Molnaszecsődi táborhely a partról. A Vidra Vízitúra egyik legkedveltebb táborhelye. A táborozás eddig ingyenes volt. 2002-től valószínűleg nem lesz az a folyamatos fejlesztések miatt. Ami már eddig is megvolt: kikötő a híd alatt, tűzrakóhelyek, táborhely, focipálya, a tábor területén presszó, bolt. A táborhely a presszó és a Rába közötti füves területen van.
A Molnaszecsődi Árvíz Presszóban szórakozunk éppen. A poharak számáról látható, hogy a buli éppen most kezdődött. A kép bal oldalán Somo, tőle jobbra Jimmy (ők ketten a Rába arcaihoz tartoznak, róluk és a malomról majd később írok), háttal Gergő, és Zsombor ül. Akik voltak már velünk túrázni, őket ismerik.
A Molnaszecsődi Árvíz Presszó legénysége. Iszonyat jó fejek. Balról jobbra: Sanzi (70/2196546) és Szabi (30/9940016). Az árvíz presszó vezetékes száma: 94/422307.
Molnaszecsődi fürdési és étkezési lehetőségek: az egyik lehetőség a művelődési házban van (Gizi néninél kell jelentkezni: 94/422431), a másik lehetőség a dokinál. Mi a művelődési házban szoktunk zuhanyozni, mert ott olcsóbb. A művelődési házhoz úgy jutsz el a legkönnyebben, hogy a presszó mögött kimész az aszfaltozott útra, elindulsz a falu felé balra, kereszteződés, és onnan 80 m-re a jobb oldalon van (ez van a képen). A dokihoz az út: a presszó és a táborhely közötti úton elindulsz balra, a mikor kiérsz az aszfaltozott útra, akkor balra fordulsz, és 30 m után már ott is vagy.
Ha kajálni szeretnél: van egy autóspihenő a teleülés szélén (a művelődési háznál továbbmész a kereszteződésig, ott jobbra fordulsz, és kb. 400 m-re a település vége előtt lesz a jobb oldalon. Ha nagy csoport akar vacsorázni, akkor előtte szóljatok oda (30/9898274, 94/350227).)
A Molnaszecsődi Lóúsztató. Nincs messze a táborhelytől. Gyalog 15 perc alatt oda lehet érni. Érdemes megnézni, mert nagyon szép hely. Megközelítése: Átmész a hídon, a híd után 150 m-re jobbra be van egy földút, a következő helyen balra fordulsz, végig a jobb oldali kerítés mellett, és a kerítés vége után pár méterre ott van a tó.
A Molnaszecsődi Malom. A híd alatt van 300 m-re a bal parton. A Bayou Bönhő (30/9162232) baráti társaság szárazföldi bázisa csodálatos környezetben. Sajnos a kép nem lett túl jó minőségű. A csapat tagjai igazán érdekes emberek. Életük a Rába, időjárástól, évszaktól függetlenül folyamatosan vízen vannak. Saját maguk által készített kenukkal járják a vizeket. A minden évben megrendezésre kerülő Rába Maraton az ő szervezésük. A Rába maratonról röviden: szeptember elején kerül megrendezésre, Szentgotthárd – Körmend (eddig időre) – Molnaszecsőd szakaszon. Kategóriák: túrakenu 1/2/3/4, túrakajak 1/2. Bővebb információ: 30/9162232, 30/3775202.
A Malom után közvetlenül sziget, aminek a jobb ága járható, 300 m-re bal parton házikó, az utánna következő kanyarban van egy szép elszáradt fa a bal part mellett, ezután egy kis egyenes szakasz után a bal oldalon érdemes menni a kanyar előtt. Nem nehéz hely, de azért figyelni kell. A képen már a kanyar van. Érdekessége a kanyarnak, hogy a vízben Baumgartner Tibi barátom után szabadon „pamacsok” vannak (2 kőkupac a folyóban, az egyiken van egy fa is). Sajnos a kép nem adja vissza, de igazán jellegzetessé teszi a kanyart. A kanyar után az első szigetet jobbról vegyétek, a másodikat balról.
Molnaszecsődtől kb. 2 km-re Egyházashollós vonalában vagyunk. A képen a Mukucs-patak torkolata látható a fahíddal.
Közvetlenül a patak torkolata alatt van ez a két ház. A Hollósi kanyar előtt vagyunk pár száz méterrel.
A házak alatt a folyó közepén kavicspad van, aminek a bal oldalán tudsz elmenni. Figyelem! Amint az a képen is látható a vízben hídláb-maradványok a kavicspad és a bal part között, amiket nem lehet látni! Amennyire csak lehet maradj a bal part mellett, akkor nem mész rá.
Itt kezdődik a Hollósi kanyar. A kanyar valójában 3 kanyarból áll, olyan mint egy „S” betű, aminek az aljától indulsz el. A képen az S betű alja látható. Ezen a részen nagy víznél probléma nélkül egyenesen át lehet menni. Kis víznél jobb oldalon bemész a kanyarba, utána gyorsan át a bal oldalra, és itt iszkolsz kicsit jobbra, mert ha nem, akkor fennakadsz a bal part mellett a bokorban. Ezen a helyen szinte mindig szokott lenni borulás.
A második része a Hollósi kanyarnak, az S betű közepe. A képen látható, hogy a folyó közepén elakadt fa van a vízben. Nagyon gyakori az, hogy a jobb part, és az elakadt fa között a folyó rőzsegátat épít. Ha erre nem számít valaki, és a jobb part mellett marad a külső íven, akkor nem biztos, hogy vissza tud menni balra, mivel itt elég gyorsan folyik a Rába, és a kenut begyűrheti maga alá. Ha többen vagytok, akkor mindenképpen érdemes a képen látható bal oldali kavicspadra kievezni, mert így belátod, hogy el van-e zárva a továbbhaladás útja, a másik ok pedig az, hogy annyira gyakori itt a borulás az első részén a kanyarnak, hogy tudtok azoknak segíteni, akik nem tudtak lejönni borulás nélkül.
Az S betű felső része. A Hollósi kanyar vége. Véleményem szerint csak magas vízállásnál okozhat problémát.
A Hollósi alatt 150 m-re a bal part mellett 2 hatalmas betontömb a vízben. Átlagos vízállásnál nem látszik ki. Maradj inkább a jobb oldalon.
Újabb 150 m megtétele után érünk ide az öbölbe. (A kép folyással szemben készült) Jó pihenőhely, táborozni is szoktak a bal parton. A cölöpökre azért figyeljünk oda. Ha a jobb szélén maradunk, akkor biztosan nem megyünk rá egyre se.
Bal parton kavicskitermelés. A következő kanyar után bal parton nagyon jó pihenőhely, de táborozni is szoktak itt. Kb. félúton vagyunk Molnaszecsőd és Rábahídvég között.
A kanyar kicsit közelebbről. A kanyar után 100 m-re, a bal parton könnyen ki lehet kötni.
A kikötő alatt 30 m-re a bal parton forrás. Ösvény vezet ide a fák között.
Ha visszagyalogolunk a kanyarhoz, akkor jó kis ugrálóhelyet találunk.
A forrás alatt 10 m-rel érdemes figyelni a bal partot. Máshol is van a Rábán ilyen növény, de nem ekkora mennyiségben.
Ismét egy jellegzetes elszáradt fa a jobb parton. Én totemnek hívom.
Most már nagyon közel vagyunk Rábahídvéghez. A kanyar utáni szigetnél a jobb ágon menjünk, de nagyon figyeljünk a jobb parthoz nyomó áramlatra!
A sziget után egy rövid egyenes szakasz a fák között, és odaérünk a Rábahídvég előtti nagy szigethez. Ez van a képen. A bal ágon menjünk.
A sziget után már lehet látni a Rábahídvégi hidat.132,1 fkm
A híd előtt a jobb parton a Viking Táborhely kikötője.
Pityu barátommal a Viking Táborhelyen, a kedvenc táborhelyemen. A legszebb fizetős kiépített kemping a Rába parton WC-vel, zuhanyzóval, étkezési lehetőségekkel. A bolt a bal parton van, megközelítése: át a hídon, első kereszteződés jobbra, kb. a kereszteződéstől 300 m. A legjobb bulik mindig itt szoktak lenni. Mindenképpen érdemes megállni.
A Viking bulik…
A Rábahídvégi Viking Táborhely elérhetősége: Kiss István, 94/372155, 30/2772988
A Rábahídvégi híd alatt kis víznél óvatosan menjetek, mert a régi híd maradványai benne vannak a vízben. A közepén van egy ösvény, ahol el lehet menni a gyakorlott szemű menjen elöl, a többiek meg kövessék. (Nagyjából középen bemész, a híd alatt kicsit jobbra.) A híd után menj ki a jobb oldalra, ott nem ér le a kenu alja.
A jobb parton legelő a Rábahídvégtől kb. 1,5 km-re.
Tehenek. Innen 400 m-re villanyvezeték, majd újabb 300 m után következik egy nagy balos kanyar öbölszerű résszel.
Az előbb említett öblös rész alatt 150 m-re van a Pécs-Szombathely vasútvonalhoz tartozó vasúti híd. 127,5 fkm. A híd előtt maradj a bal oldalon, majd utána menj át a jobbra a mélyebb víz miatt. A híd után a bal parton horgásztanya.
Pár száz méterrel a vasúti híd alatt vannak a bal parton a Püspökmolnárihoz tartozó horgásztanyák. A bal parton kicsit beljebb itt van Püspökmolnári.
Kicsit lejjebb, az egyenes szakasz végén, a bal parton keresd ezt az elszáradt fát. Itt van a Püspökmolnári Táborhely. Gyakorlatilag egy nagyobb füves terület, ahol leverheted a sátradat.
Ez az elszáradt fa a balos kanyar külső ívén azért fontos, mert az ez után következő kanyar a bal széle kivételéve tele van nagy kövekkel.
Ez egy hosszabb egyenes szakasz végén van. Fel lehet ismerni a helyet a kép alapján. Most következik egy nagyon jó hely, amit sajnos elfelejtettem lefényképezni. A képen látható kanyar után a jobb oldalon van egy kis ága a Rábának, amin egy max. két fős kenu még a legkisebb vízállás esetén is le tud menni. Mintha egy kis patakon eveznél. Pihenőhely a kis ág előtt a bal parton.
Faház a jobb parton az előző kép után kb. 600 m-re.
Horgásztanyák a jobb parton. A kanyar után 100 m-re borulós hely.
A bal parton lesz egy sárga ház, ami alatt nem messze van ez a hely, ami minden évben más, de mindig figyelmet kíván.
Ugyanaz a hely a másik oldalról. Most éppen olyan, mint egy szlalompálya.
Csak lazán..
Bal parton Sorok-Perint-csatorna torkolata 4 km-re Rumtól. Ez egy jobb kanyar bal oldalán van.
A Sorok-Perint-csatorna torkolata után van egy kis sziget.
A sziget alatt kb. 400 m-re van. Kis víznél, nagy víznél se különösen nehéz. Meg fogod ismerni, kicsit felgyorsul a víz.
Itt a bal parton villanyvezetékek vannak. Maradj a jobb szélén, mert a bal parttól a folyó közepéig tele van szórva nagy kövekkel.
Ez a hely azért fontos, mert a bal part mellett betontömbök vannak a vízben. A parton van egyébként a TSZ.
A rumi BigFunLengő a rumi híd előtti sziget előtt a jobb parton.
A rumi BigFunLengő után a szigetnél csak a bal oldalon tudsz lemenni. Itt a parti fákon túl már a házak vannak.
A sziget után már látható a Rumi Híd. 112,6 fkm.
Rumi Híd. 112,6 fkm. Táborozási lehetőségek: a híd előtt a bal parton, híd után a bal parton, híd után a jobb parton. Kis létszámú csoportnak a híd utáni bal partot ajánlom, nagy létszámú csoportnak a híd után a jobb partot. A kenukat igazán két helyen lehet könnyen kivenni: a híd előtt a bal parton (ekkor cipelni kell, ha a híd után táboroztok, de a híd alatt túlságosan köves, ott nehéz kivenni), vagy a híd utána jobb parton. Fürdési lehetőség: a jobb parton elindulsz a híd folytatásának tekinthető úton, kb. 200 m után jobbra van a focipálya. ennek az öltözőjében. Ugyanitt van egy tekéző (egyszerűbb ételek, sörözgetés) is. A bolt: bal parton elindulsz a folyóval párhuzamos úton felfelé, mindig egyenesen mész. A bolttal szemben van egy nyilvános csap is, ha ivóvíz kell.
A híd előtt bal parton lévő táborhely a vízről.
A híd után jobb parton lévő táborhely a vízről.
A híd után bal parton lévő táborhely a vízről.
umtól 4 km-en keresztül, eddig a kanyarig igazán semmi megemlíteni való nincs. Ha ezt a kanyart látod, akkor ész nélkül ne menj be a kanyar után. Kis víznél általában ki kell szállni, de nagy víznél is inkább győződj meg arról, hogy le tudsz-e menni rajta.
A kép az előbb említett kanyar alatt készült közvetlenül. Itt egymásután több kanyar van. Lehet látni a képen, hogy a víznek elég szép sebessége van itt.
Megyeskovácsi településsel egyvonalban lévő horgásztanyák a folyó mindkét oldalán. 104 fkm
102,9 fkm-nél a rossz állapotú Meggyeskovácsi híd. Mire te erre jársz már valószínűleg nem lesz itt, mert lebontják.
Egy balos kanyar után a bal parton horgásztanyák. Most már közel vagy az ikervári átemelés helyszínéhez.
Az Ikervári Átemelés 100,5 fkm-nél.
Két lehetőséged van. A kép jobb oldalán álló fahídnál átmész az ipari csatornára, és azon folytatod az utadat. A másik lehetőség pedig, hogy a kép bal oldalán, a duzzasztó előtt közvetlenül veszed ki a kenudat, és a bal parton 100 m után az Öreg (vagy Régi) Rábán haladsz tovább.
Kép az Öreg Rábáról. A duzzasztó után a kép jobb oldalán látható helyen a parton a fák között, vagy kicsit feljebb a parton lévő nagy fa körül. A táborhelyen nincs semmi.
Ikervár település megközelítése: a folyóval párhuzamosan párszáz méterre megy egy aszfaltozott út. Ha erre kiértél fordulj jobbra, és 700 m-re ott a falu. A faluban 200 m-re van egy bolt a jobb oldalon a buszmegálló mögött, ha továbbmész a falu közepén van a Sakk-Matt Söröző (95/490381), ahol vacsorázni is tudtok.
Ha az Öreg Rábán folytatod az utadat (mi ezt tesszük most), akkor ne lepődj meg azon, hogy kevés a víz a folyóban, és gyakran ki kell szállnod. Nyáron átlagos vízállásnál ez a megszokott. Ha nincs sok csomagod a kenuban, és vállalsz egy kis gyaloglást a szebb látványért, akkor gyere erre. A duzzasztó alatt 300 m-re, bal oldalon a vízben álló oszlopot a jobb szélén kerüld, mert a bal része a folyónak tele van nagy kövekkel.
Séta az Öreg Rábán a kis vízben.
Az Ikervári Híd. 97,7 fkm. A bal parton Ikervár település. A híd alatt óvatosan a kövek miatt. A híd után 200 m-re az Almáskert nevezetű hely a bal parton. Utána jobbos kanyar, kanyar utáni öböl jó fürdőhely.
Pásti kanyar
Ha kicsit magasabb a víz, akkor a következő helyre érdemes odafigyelni. Balos kanyar, a kanyar jobb oldalán kősarkantyú, a bal oldalon hatalmas nagy kiálló fagyökerek.
Antónia előtt kb 200 m-rel vagyunk.
Erről a két hatalmas betontömbbről ismered meg ezt a helyet. Ez az Antónia
Figyelem! Az Antónia végén kövek a vízben.
A Sárvári BigFunLengő. Az itteniek Három Szigeteknek nevezik. A legjobb ugrálóhely a Rábán. Sajnos a fa, amin a kötél van nagyon reped, emiatt nem biztos, hogy jövőre lesz itt miről ugrálni. A víz nagyon mély, alacsony vízállásnál is 4-5 m. Innen fél óra alatt leérsz Sárvárra.
Kicsit lejjebb, az Öböl előtt 150 m-re ajánlatos ismét kiszállni alacsony víznél a kövek miatt.
Az Öböl.
A Gyöngyös patak torkolata a bal oldalon.
Sárvár előtt 400 m-re, 90,0 fkm-nél a jobb oldalon Csörnöc-Herpenyő torkolata, az üzemvíz csatornán haladók itt jutnak vissza a Rábára.
89,6 fkm-nél közúti-híd, bal parton SÁRVÁR.
Ha szerencsétek van élvezhetitek a fehérje-feldolgozó illatát. Különben azért van itt még vár, termálfürdő, pizzéria, rengeteg német. A táborhelyre a híd előtti jobb partot javaslom. Őrzésről éjjel gondoskodjatok!
A továbbiakban már képek nélkül, csak vázlatosan írok a Rábáról. Nickig minden vízállásnál el lehet jutni. Nick alatti rész alacsony vízállásnál nem hajózható, vagy csak nehezen. Ez a rész is nagyon szép, ha teheted mindenképpen nézd meg! Ha a felső szakaszon túljutottál, akkor innentől kezdve problémád nem lehet. A hidaknál mindig számítani kell régi hídláb-maradványokra, nagyobb kövekre.
Sárvári híd alatt hídláb-maradványok. Menj középen, akkor nem mész rá!
88,3 fkm-nél Vasúti-híd. A híd alatt óvatosan, mert rengeteg kő van a víz alatt.
73,4 fkm-nél Ragyogó-híd. A híd alatt a bal oldalon a vízben van egy nagyobb vasdarab. Innen indul minden évben a Rába Úszás, mely a hídtól Nickig tart. Innentől már érezhető a duzzasztó hatás.
68,9 fkm-nél Nicki átemelés. A gát előtt a bal parton kikötő. A kenukat könnyen ki lehet itt venni. A gáton tilos lemenni! Ha nincs veletek trailer, akkor vitesd át a hajókat, kulonben 400 m-t kell cipelned. Kisebb összegért megteszik.
68,5 fkm-nél Nicki táborhelya bal parton. Fürdési lehetőség a gáttól távolabbi büfében. Étkezésre a második büfé igényesebb. Éjjel általában kivilágítják a gátat. Nagyon szép. A település messze van (A töltésen elindulsz vissza, és mindig az aszfaltozott utat követed).
65,9 fkm-nél Híd.
62,6 fkm-nél Rábakecskédi közúti-híd, alatta hídmaradványok!
61,1 fkm-nél Répce-árapasztó csatorna torkolata a bal oldalon.
59,7 fkm-nél Lánka-patak torkolata a jobb oldalon.
51,2 fkm-nél Közúti-híd, bal parton VÁG.
49,1 fkm-nél RÁBASEBES bal parton.
42,5 fkm-nél VÁRKESZŐ jobb parton.
41,2 fkm-nél Közúti-híd, a híd után bal parton fizetős táborhely. Az út mellett csap. A kocsmában csocsó, biliárd. Vásárlás a környező települések egyikében.
40,2 fkm-nél Vasúti-híd. A vasúti híd és a következő közúti híd között a bal parton táborozásra alkalmas terület. Meg fogod ismerni.
39,7 fkm-nél Közúti-híd.
29,0 fkm-nél Híd, ÁRPÁS bal parton.
23,5 fkm-nél Közúti-híd, jobb parton KISBABOT, bal parton BODONHELY.
20,5 fkm-nél Közúti-híd, RÁBAÚJFALU.
18,2 fkm-nél Híd, bal parton MÉRGES.
14,0 fkm-nél Közúti-híd, bal parton RÁBAPATONA. A töltés másik oldalán Véndiófa vendéglő. A bal parton a fák között lehet táborozni. Tűzrakóhely, tűzifa van. A táborhelyért a töltés másik oldalán a vendéglőben kell fizetni. Akik itt fejezik be a túrát, a távolsági buszokkal könnyen bejuthatnak Győrbe.
Győr innen 14 fkm vízen. Akik bemennek véleményem szerint az Aranyparton fejezzék be a túrát.